Yavru Köpek Sahiplenenlerin Bilmesi Gereken 4 Nokta

Yavru Köpek Sahiplenenlerin Bilmesi Gereken 4 Nokta

Petify Petify
7 ay önce

Tıpkı küçük bebekler gibi evcil dostlarımızda küçüklüklerinde özel beslenme, bakım ve ilgiye ihtiyaç duyar. Normal şartlarda yavru köpeklerin temel bakımı ve beslenmesi ile anne köpek ilgilenir. Ancak bazı durumlarda özellikle yavru köpek tuvalet eğitimi konusunda sevimli dostlarınıza yardımcı olmanız gerekebilir. Kimi zaman hastalık, kaza ve anne köpeğin yavrusunu kabul etmemesi gibi durumlarda pet dostunuzun tüm bakımıyla bizler ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Yavru köpeklerin ne yiyip ne içmesi gerektiği, tuvalet eğitimi, aşıları ve yıkanma durumları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak evcil dostunuzun sağlıklı gelişimi açısından önemlidir. İsterseniz gelin yavru köpekler ve temel eğitimleri ilgili önemli noktala birlikte bakalım.

 

Yavru Köpekler için Tuvalet Eğitimi

Yavru köpekler kediler gibi kendilerini yalamak ve temizlemek gibi huyları olmadığından pet dostunuzun temizliğinde size büyük sorumluluklar düşer. Her şeyden önce evcil dostumuza tuvalet eğitimi kazandırmalısınız. Çünkü köpekler kediler gibi tuvaletini kumun içine yapıp kapatmazlar. Dolayısıyla beslediğiniz evcil dostunuzun ev içi hijyen için tuvalet alışkanlığı kazanması şarttır. Peki yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl sağlanır? Köpekler alışkanlık ve komutlarla yaşamaya alışkın canlılar olduğundan öncelikle sizin komutlarınızı dinlediğinden emin olmalısınız. Pet dostlarınız genelde yemek sonrası tuvalet ihtiyacını giderdiğinden yemek yemeye başladıkları zamandan itibaren onlara eşlik etmelisiniz. Yemek sonrası tuvaletini yapacağı alana götürmeli ve ihtiyacını giderene kadar beklemelisiniz. Köpeğiniz bu alışkanlığı kazanana kadar tuvaletini başka yere yapabilir. Böyle bir durumda köpeği cezalandırmak yerine hafif uyarılar ve komutlara devam etmelisiniz. Evcil dostunuz zamanla tuvalet alışkanlığını kazanacağı için ilk başlarda biraz sabır göstermelisiniz.

 

Yavru Köpeklerin Fiziksel Bakımı ve Temizlik

Hijyen için diğer önemli bir nokta da yavru köpek ne zaman yıkanır sorusudur. Köpeklerin yıkanma sıklığı cinsine, tüy durumuna ve yaşına göre değişir. Yavru köpeklerin yılda 1-3 kez yıkanması normaldir. İlk yıkama genelde aşılama işlemi olduktan sonra yapılması uygundur. Pet dostunuzu çok sıcak ya da soğuk su ile yıkamamalı ve onlar için özel olarak üretilen temizleyicileri kullanmalısınız. Yıkadıktan sonra hemen kurutmalı ve uygun hava sıcaklığı olan bir ortam sağlamalısınız. Tüylü köpekler kısa tüylü köpeklere göre yılda 1 kez daha fazla yıkanabilir.

 

Yavru Köpekler Ne Yer, İdeal Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpekler ne yer sorusunun yanıtı her şeyden önce evcil dostumuzun belli bir dönem anne sütü ile beslenmesi gerekir. Eğer böyle bir imkan yoksa evcil dostumuzun beslenmesine daha çok özen göstermeliyiz. Tüm vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacağı kuru mamaları tercih etmek hem diş sağlığı hem de genel sağlığı için daha faydalı olacaktır. Zamanla büyüdükçe ödül maması ve yaş mama verebilirsiniz. Büyüme sürecinde su içmesi de oldukça önemlidir. Her 3 ayda bir pet dostumuzu veteriner hekime muayene ettirerek kan değerlerini ölçtürebilir ve buna uygun beslenme planı da geliştirebilirsiniz. Yavru evcil dostlarımıza zaman zaman muz, ıspanak, havuç gibi sebze ve meyveleri de verebiliriz. Tahıl olarak pirinç lapası ve makarna da yiyebilirler. Eğer yavru köpeğimizin dişleri yoksa yumuşak ve sıvıya dönük püre tarzı sebzelerle de besleyebiliriz.

 

Yavru Köpeklerde Aşılama Nasıl Olmalıdır?

Her canlı gibi evcil pet dostlarınızın da aşılanması ileride ortaya çıkabilecek hastalıkları önleme açısından gereklidir. Yavru köpek aşısı, köpeğiniz 6-8 hafta olduğunda yaptırılmaya başlanmalıdır. İlk olarak distemper ve parvovirüs aşıları yaptırılmalıdır. Köpeğiniz 10-12 haftalık olduğunda hepatit, parainfluenza gibi aşılarını yaptırabilirsiniz. 1 yıl sonra ise kuduz aşısını yaptırmanız, köpeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Aşı sonrası evcil dostlarınızda ateş, halsizlik gibi geçici belirtiler olabilir dolayısıyla bu konuda telaş yapmanıza gerek yok. Ancak uzun süreli geçmeyen ateş durumunda veterinerinize danışabilirsiniz. Sizler de yavru köpek bakımı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve tecrübelerinizi paylaşmak istiyorsanız, pet severler ile veteriner hekimleri buluşturan Petify dünyasına adım atabilirsiniz. Akıllı harita ile size ne yakın veteriner hekimi bulabilir, evcil dostunuzun sağlık ve bakım takvimini oluşturabilirsiniz.