Sokak Kedilerini Beslemenin 6 Farklı Yöntemi

Sokak Kedilerini Beslemenin 6 Farklı Yöntemi

Petify Petify
6 ay önce

Hepimizin çok sevdiği evcil dostlarımızdan olan kedilerle sokaklarda sık sık karşılaşıyoruz. Bazen sadece selamlaşır ve başını okşar bazen de onları besleyerek karınlarını doyurmak isteriz. Biz, tüm iyi niyetimizle onları beslerken, zaman zaman farkında olmadan sağlıklarını tehlikeye atacak seçimler de yapabiliyoruz. Peki, sokak kedileri ne yer? Kediler de diğer tüm canlılar gibi yememeleri gereken besinler tükettiklerinde sindirim zorluğu, alerji, egzama gibi bazı sorunlar yaşayabilirler. Sokak kedilerini beslerken, onların sağlığını tehdit etmeyecek seçenekleri değerlendirirsek sevimli dostlarımızın daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını sağlayabiliriz. Sokaktaki dostlarımızı nasıl daha sağlıklı besleyebileceğinize gelin hep birlikte göz atalım. Sokak kedilerine uygun mama önerileri için işte size birkaç alternatif.

1. Süt, ama nasıl?

Kedi beslemek deyince çoğumuzun aklına ilk gelen besinlerin başında süt gelir. Oysaki sütü direkt olarak kedilere vermek, zannettiğimiz kadar doğru bir hareket değildir. Kediler, laktoz intoleransı olan hayvanlardır ve sütün içinde bulunan laktozu sindiremezler. Laktozu sindiremedikleri için de ishal, kusma ve benzeri sindirim sorunları yaşarlar. Kedi dostlarımızın bu sindirim sorunlarını yaşamamaları için onlara laktozsuz süt verebilir ya da normal sütü suyla karıştırıp seyrelttikten sonra sokak kedileriyle paylaşabilirsiniz.

2. Ev Yemeği Onların da Hakkı

Evet, kediler etobur hayvanlardır ancak onların da aynı biz insanlar gibi sebze yemeleri ve sebzelerde bulunan vitamin ve minerallerden yaralanmaları gerekir. Sokak kedilerinin de ekstra vitamin ve minerallere ihtiyaç duyduğunu düşünürsek haşlanmış sebze onlar için uygun bir öğün olacaktır. Kediler elbetteki sebzeye bayılmazlar fakat sokakta yaşayan dostlarımızın lezzetli yiyeceklerden önce onları yeterli besleyecek gıdalara ihtiyaçları vardır. Özellikle havuç, kabak, bezelye gibi sebzeleri haşlayarak sokaktaki dostlarımıza verebilirsiniz. Ancak sadece sebze diye kızartma ya da baharatlı sebze yemeklerini vermemiz onlara yarardan çok zarar sağlayacaktır. Haşlanmış sebzeleri soğutup biraz da tuzsuz pirinç lapası eklerseniz bu onlar için harika bir öğün olacaktır. İster ev kedisi olsun ister sokak kedisi, soğan ve sarımsak kesinlikle hiçbir kediye verilmemesi gereken sebzelerdendir.

3. En Büyük Kurtarıcı; Kuru Mama

Ekonomik durumunuza göre sokak kedilerini kuru mamayla beslemek en zahmetsizi olacaktır. Günümüzde hemen hemen her mahallede bir petshop ve bu petshoplarda da her bütçeye uygun çeşit çeşit sokak kedileri için mama bulunur. Bütçenize uygun olan kedi mamasından alıp sokaktaki dostlarınızla paylaşmanız onlara yanlış yiyecekler vermenizden daha iyi olduğu gibi beslenme rutinlerini de aksatmamış olursunuz. Hazır mama kullanırken yaş mama yerine kuru mamayı tercih etmeniz sokak kedilerinin gereğinden fazla tuz almasını engelleyerek daha sağlıklı bir yeme düzenine sahip olmalarını sağlar.

4. Protein Kaynağı; Haşlanmış Yumurta

İşte karşınızda hem tüm kedilerin bayılarak yiyeceği hem de ihtiyaç duyduğu proteini alabileceği en uygun besin; yumurta. Haşlanmış bir yumurtanın maliyetinin düşük olmasının yanında hazırlanışı da oldukça kolaydır. Sokak kedileri, ihtiyaçları olan proteini, haşlanmış yumurtadan rahatlıkla alabilirler. Evcil dostunuz yumurtanın sarısını da beyazını da severek tüketecektir. Sizinse tek dikkat etmeniz gereken nokta yumurtanın çiğ değil haşlanmış ve soğutulmuş olmasıdır.

5. Etobur Kediler

Kuşkusuz tüm kedilerin favorisi olan besin ettir. Siz de sokak kedilerini et ile besleyebilirsiniz ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kedilere başta et olmak üzere herhangi bir çiğ besin kesinlikle verilmemelidir. Verilen her çiğ besin kedilerin bağırsaklarında parazit oluşmasına neden olacaktır. Et konusunda en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de tavuk etidir. Tavuk eti kediler için uygun ve yararlıdır ancak kediler, köpekler gibi kemikleri sindiremezler. Kedilere kesinlikle tavuk kemiği verilmemelidir. Bu kemikler kedilerin ağızlarına, yemek borularına batabileceği gibi midelerini ve bağırsaklarını parçalayabilirler. Sokaktaki dostlarımıza tavuk veya balık verecekseniz kemiklerinin ve kılçıklarının ayıklanmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

6. Suyu Unutmayın!

Tüm bu besinlerin yanında kedilerin de diğer canlılar gibi en çok ihtiyaç duydukları sıvı, sudur. Sokaktaki dostlarınızı beslerken onların su ihtiyacını da unutmamalısınız. Özellikle yaz aylarında tüm gün boyunca sadece sizin koyduğunuz suyu içen kediler olacaktır. Sokaktaki dostlarınızın mamalarının yanında bir kap su bulundurmayı unutmamalısınız.
 

Genel olarak kedilerin, özellikle de sokakta yaşayan kedilerin bünyelerinin çok sağlam olduğu, her şeyi yiyip sindirebildikleri düşünülür. Oysaki bu çok yaygın bir yanlış bilgidir. Kedilerin mideleri hassas bir yapıya sahiptir ve bir çok besine alerjik reaksiyon gösterebilirler. Sokaktaki evcil dostlarınızı beslerken bu detaylara önem verirseniz onların daha sağlıklı ve mutlu hayvanlar olmalarını sağlayabilirsiniz.
 

Siz de Petify platformuna üye olarak sokak kedileri için mama önerileri başta olmak üzere farklı konularda uzman veteriner hekimlere danışabilirsiniz. Ayrıca Petify sistemi ile akıllı haritalardan size en yakın veterineri bulabilir, sokak canları için acil durumlarda yararlanabilirsiniz.