Kuşlarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kuşlarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Oben Onur Oben Onur
1 yıl önce

Birds

Kuşlar, evimizdeki en minik dostlarımız arasında yer alıyor. Evinde bu sevimli canlarla birlikte olmak isteyen bireyler de kuşlar hakkında ne kadar bilgi sahibi olurlarsa o kadar sağlıklı ve mutlu arkadaşlara sahip oluyorlar. Malum, kuşlar oldukça hassas ve narin canlılar. Eğer evinizde yaşayan minik dostlarınız varsa, onların konforlu ve sağlıklı olması konusunda ekstra dikkat ve özen göstermeniz gerekir. İlk olarak, kuşunuzun büyüklüğüne göre ona rahat hareket alanı sağlayacak bir kafes edinmelisiniz. Kuşlarınız için kullanacağınız yem, vitamin, kuş kumu gibi ürünlerin seçiminde de bilinçli davranmalı ve dostlarınıza en uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

 

Kuş Bakımında Nelere İhtiyaç Duyulur?

çipetify

Kanatlı dostlarımızın evimizde sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için temel gereksinimleri sevgidir. İlgi ve sevgi gösterilen kuşlar, huzurlu ve mutlu olacaktır. Öte yandan kafes seçimi de son derece önemli bir konudur. Kafes temizliğinin düzenli olarak yapılması ise kuşların kendilerini ferah ve güvende hissetmelerine yardımcı olur. Kafes içerisinde bulunan yemlik, suluk, tünek gibi temel ihtiyaçların karşılanması da oldukça mühimdir. Kuş gaga taşı, kuş vitaminleri, kuş kumu gibi ürünler dostlarımızın bakımında dikkatle kullanmamız gereken ürünler arasında yer alır. Bunların yanı sıra dostlarımız için edineceğimiz çan ve merdiven gibi oyuncaklar da kafeslerinde bulunabilir. Tüm bu ürünlerin kullanımında kuşunuzun türü ve özellikleri öne çıkmaktadır.

 

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Kuş Kumu

Kuş kumu, evcil dostunuzun sindirimini kolaylaştırmasına yardımcı olan bir üründür. Bilindiği gibi kuşlar, kuru taneli tohumları taşlıkları sayesinde öğütebilir ve sindirime hazır hale getirebilirler. Bu kısmı bir değirmen gibi düşünebiliriz. Taşlıkta bulunan kumun zaman içerisinde azalması durumunda ise, yemler başarı ile öğütülemeyebilir. Tam da bu noktada onlar için özel olarak üretilen kumlar devreye giriyor.

Kuş kumları iki çeşit halinde kuş dostlarımızın kullanımına sunulur. İlki olan organik yapıdaki kumlar çözülebilir bir yapıya sahiptir. İkincisi ise mürekkep balığı veya istiridye kumlarıdır. Anorganik yapıdaki kumlar ise çözülemezler. Bu ürünler genellikle kafesler içerisinde bulunan yemliklere konularak kullanılır.

 

Kuşlar Neden Kusar?

Cocka

Evinizin renkli ve eğlenceli sakinleri olan kuşların kusmaları pek çok nedene bağlanabilir. Bu durumun altında yatan psikolojik sebepler olabileceği gibi, yavrusunu veya eşini besin aktarımı yoluyla beslemek için yediklerini çıkartma eylemini de gerçekleştirebilirler.

Kuşların kusma nedenleri arasında çeşitli mantar ve bakteri hastalıkları veya enfeksiyonlar başı çeker. Kalp, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklar; çok yeme veya alerji gibi besin kaynaklı durumlar, zehirlenmeler ya da ilaçlara gösterilen reaksiyonlar da kusma nedenleri arasında yer alır. Kuşlarda kusmanın pek çok sebebi vardır ve sizin tanı koymanız ya da tedavi etmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle, kusma durumunu gözlemlerseniz en kısa sürede bir veteriner hekimden yardım almanız en sağlıklı çözüm olacaktır.

 

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Petify Budgie

Bir muhabbet kuşunu dost edinmek istiyorsanız ilk olarak onun yapısına uygun bir kafesi tercih etmeniz gerekir. Geniş kafesler ve kafes içerisine yerleştireceğiniz tünekler, kuşların kendilerini özgür ve rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Kafesteki yemliklerin doluluğunu dikkatle kontrol etmeniz ve su kaplarını düzenli olarak doldurmanız da onlar için büyük öneme sahiptir.

Muhabbet kuşları oldukça neşelidirler ve yalnız kalmayı sevmeyen yapıları ile dikkat çekerler. Onunla ilgilenmeniz kendisini yalnız hissetmemesi açısından oldukça önem taşır. İmkanınız varsa, kendisine bir arkadaş getirmeniz de bu bağlamda onlar için epey faydalı olacaktır. Onları eğitmek ise sevgiyle olacak bir şeydir. Kuşunuzun konuşmaya başlaması için ilk olarak size alışması ve güvenmesi gerekir. Ardından ilk kelimelerini kuşunuza teker teker öğretebilirsiniz. 2-3 aylık yavru kuşlar, eğitimi daha kolay benimseyerek konuşmayı hızlıca öğrenebilirler.

Muhabbet