Korona Hakkında Endişelenmeye Gerek Yok

Korona Hakkında Endişelenmeye Gerek Yok

Dr. Tarkan Özçetin Dr. Tarkan Özçetin
1 yıl önce


Tüm hayvanseverlerin aklındaki SORU:

Korona insanlardan hayvanlara bulaşır mı?

CEVAP: Çok büyük olasılıkla HAYIR.

Hong Kong’daki 2 köpek ve Belçika’daki 1 kedinin SARS-CoV-2 testlerinin pozitif çıkması, ülkemizde ve tüm dünyadaki hayvanseverlerde ciddi bir endişeye yol açtı. Ben bu yazıyı yazarken tüm dünyada Korona testi pozitif olan insan sayısı bir milyonu geçti, tam olarak 1.360.247 sayısı paylaşılmıştı (worldometers.info/coronavirus). Bu rakama karşılık Hong Kong’da 2 köpek, Belçika’da 1 kedi ve en son olarak da Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 kaplanın insandan geçen virüs ile enfekte olduğu iddia ediliyor ve medyada geniş yer buluyor. 1 milyonu aşkın insana karşılık sadece 3 evcil hayvanda ve hayvanat bahçesinde yaşayan 1 kaplanda test pozitif çıkıyor. Sadece bu 1.360.247 / 4 oransal karşılaştırması bile böylesi bir bulaşın imkansızlık raddesini gözler önüne seriyor. Böyle bir olasılık dahilinde, pozitif insan sayısı bu kadar çokken evcil hayvanlara bulaşma sayısının nispeten çok daha fazla olması gerekirdi. Ama asıl sağlıklı veriler, ABD merkezli uluslararası bir laboratuvardan geliyor. 12 Şubat - 12 Mart 2020 tarihleri arasında, solunum ve sindirim şikayeti olan 4000’e yakın kedi ve köpekten alınan numuneler inceleniyor.

Sonuç: Alınan örneklerin tamamı NEGATİF. Güney Kore ve ABD’nin muhtelif eyaletlerinden alınan 4000’e yakın numunenin 1 tanesinde bile sonuç pozitif çıkmıyor... (idexx.com/veterinary/idexx-sars-cov-2-covid-19-realpcr-test)

 

Pekâlâ, hayvanseverleri endişelendiren konuyu ele alalım: 1 kedi, 2 köpek, ve 1 kaplanda sonuçlar niçin pozitif çıktı?

 
SARS-CoV-2 için yapılan standart PCR testlerinde yalnızca virüsün genomu yani DNA molekülleri tespit edilmektedir. Fakat yapılan bu testle, virüsün pet hücrelerinin içine girip üreyebildiğini (Viral Replikasyon) söylemek imkansızdır. Viral replikasyon olmaksızın evcil hayvanlarda hastalığın oluşması ise mümkün değildir. Evcil hayvanlarda bir enfeksiyon varlığından söz edilebilmesi için bir hayli testin yapılması gerekir, ki bu çalışmanın sonuçlarını da yukarıda paylaştım. Kaplan, kedi ve köpeklerin vücutlarına virüs, kontamine olmuş gıdaları yemeleri veya sahiplerini yalamaları sonucunda tesadüfen girmiş olabilir, girdiği gibi de sindirim sisteminden dışarı atılmış olabilir. Alınan dışkı örneğinin incelendiği PCR tekniğinde çok az sayıda genetik materyal çoğaltılıp (PCR tekniği ile bu sayı milyonlara ulaşıyor) bakılabildiği için testin pozitif çıkması olasıdır ama bu hayvandan insana bulaşma anlamına gelmez. Hasta bir insanın yakın zamanda temas ettiği bir eşyadan da alınacak örnek, bu yöntemle test edilirse sonuç yine pozitif çıkacaktır. Hasta veya taşıyıcı bir insanın temas ettiği kapı kolu gibi pürüzsüz metal yüzeylerin, (5 güne kadar virüs bu bölgede canlı kalabiliyor) hastalığın mekanik olarak yayılmasında evcil hayvanlardan çok daha etkin rol aldığı düşünülebilir.

Sonuç olarak, eldeki son verilere göre evcil hayvan sahipleri korona bulaşma endişesi yaşamadan, evlatları gibi sevdikleri evcil hayvanlarıyla birlikte mutlu mesut yaşamaya devam edebilirler.

Kamuoyuna ve hayvanseverlere saygıyla duyurulur...

Dr. Tarkan ÖZÇETİN
KedVet Başkanı