Köpekler Neden Ulur

Köpekler Neden Ulur

Petify Petify
6 ay önce

Evcil dostlarımızdan olan köpeklerimizin çıkardıkları hırlama ve havlama seslerine aşina olmakla beraber köpeklerimiz zaman zaman uluyabilirler. En başta bize ve çevremizdekilere şaşırtıcı gelen bu ulumaların tekrarlaması, şiddetini arttırması ve köpeğimizin normal davranışlarında değişikliğe yol açması dikkat edilmesi gereken bir durum oluşturabilir. Köpeklerin yakın akrabalarından olan kurtlar birbirleriyle iletişim kurmak için ulurlar. Evrimsel açıdan bakacak olursak köpeklerimizin uluması bu çerçevede açıklanabilir. Ancak köpeklerimiz duygusal değişiklikler yaşadığında, yüksek sesler duyduğunda veya başka köpekler ulumaya başladığında toplu bir şekilde ulumaya da başlayabilirler. Unutulmamalıdır ki evcil dostlarımız doğaları gereği zaman zaman uluyabilir ancak bu ulumalar sık sık olmaya başladığında ve köpeğimizi etkilemeye başladığında veteriner hekime danışılmalıdır.

 

Köpeklerin Uluma Nedenleri Nelerdir?

Köpekler normalde tehlikeler karşısında ya da kendisini stresli hissettikleri durumlarda havlarlar. Pet dostlarımız kurtlar gibi toplu halde yaşamadığından ötürü ve kendilerini tehlike durumunda yalnız hissettiklerinden dolayı aslında diğer köpeklerden yardım istercesine gürültülü, rahatsız edici ve keskin sesler çıkarırlar. Köpeklerimiz nadiren de olsa uludukları zaman bu durum bize ilginç gelmektedir. Çünkü köpeklerimiz tıpkı şarkı söyler gibi ahenkli ve yumuşak sesler çıkarmaktadır. Ancak bu ulumalar her zaman olumlu ya da eğlenceli durumlar oluşturmayabilir. Pet dostlarımız özellikle kendilerini yalnız hissetmeye başladıklarında uluma sıklığını arttırabilirler. Özellikle siz evde değilken pet dostunuz kendini yalnız ve terk edilmiş hissedebilir ve bu durumda sizi yanında görmek için uluyarak sizi çağırırlar. Bu durum kurtlarda da yaygındır. Sürünün avlanmasını bekleyen kurtlar belli bir süre sonra grubun avlanmaya çıkan üyelerini uluyarak geri çağırırlar. Tıpkı bunun gibi köpeğinizde uluyarak sizi geri çağırır. Evcil dostunuzun başka köpeklerin uluma sesini duyarak ulumaya başlaması da normal sayılabilir. Eğer pet dostunuz sizin yanınızdayken sık sık uluyorsa bu bir hastalık belirtisi olabilir. Böyle bir durumda veterinere danışmakta fayda olacaktır.

 

Yüksek Seslere Karşı Köpekler Neden Ulurlar?

Zaman zaman sosyal medyada ya da günlük hayatımızda ezan okunurken pet dostlarımızın ulumaya başladığına şahit oluruz. Bilinenin aksine evcil dostlarımız sadece ezan sesine karşı ulumazlar. Özellikle itfaiye, korna ve ambulans gibi seslere karşı da evcil dostlarımız uluyabilir. Bu durum sadece köpeklerimizin korktukları için değil aynı zamanda sahiplerini tehlikeli ve anormal duruma karşı uyarmak için de olabilir. Köpeklerin özellikle rahatsız olabilecekleri yüksek sesleri bastırmak adına içgüdüsel olarak uludukları yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

 

Köpeklerin Ulumaları Hastalık İşareti Olabilir mi?

Evcil dostlarınızın uluması her zaman hastalık belirtisi olmayabilir. Ancak pet dostunuz bir yere dalarak ve inler gibi sürekli uluyorsa bu durumda bazı sağlık problemleri vardır ya da oluşmaya başlamıştır. Örneğin stres ve anksiyete durumlarında köpekler sık sık havlarlar. Bu durumun önüne geçmek için köpek davranışlarıyla ilgili köpek eğitmenlerinden bilgi alınabilir. Köpeğinizin yalnızlık hissinden kurtulması için onlarla konuşmalı ve güzel sözler söylemelisiniz. Pet dostlarınız söylediğiniz güzel söz ve iltifatları tıpkı insanlar gibi anlayarak bunlara olumlu tepkiler verirler. Eğer köpeğinizde stres ve yalnızlık kaynaklı ulumalar başladıysa bu durum zamanla evcil dostunuzun vücudunda meydana gelen fiziki değişimler ya da duygu değişikliği ile etkisini devam ettirecektir.

Evcil dostlarımızın uluması ilk aşamalarda bizleri endişelendirmeyecek olsa da pet dostlarımızın bu davranışlarını düzenli kontrol etmekte yarar olacaktır. Geçmeyen ve giderek artan ulumalar için öncelikle köpeğinizin yalnızlık hissinden kurtulmasını sağlamalı ve veterinerle köpek eğitmenlerinden bu konuda destek alabilirsiniz. Sizler de bu konulardaki deneyimlerinizi paylaşmak ve daha çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız Pet sahipleri ve veteriner hekimleri buluşturan platform olan Petify dünyasına katılabilirsiniz.