Kedilerde Ses Kısılması Ne Anlama Gelir?

Kedilerde Ses Kısılması Ne Anlama Gelir?

Petify Petify
7 ay önce

Evcil dostlarımızdan olan kediler miyavlamaları ve mırlamaları ile bizlere günlük hayatta sevgilerini göstermenin yanı sıra sağlıkları hakkında da ciddi bilgi verirler. Kedilerin her zamanki miyavlamasından farklı olarak sesinin çatallaşması ve kısılması sağlık sorunu belirtisi olabilir. Kedilerde ses kısıklığı kısa süreli ya da uzun süreli ve kalıcı olabilir. Kedilerimizin her zamanki çıkardığı sesleri gözlemlemeli ve olağanın dışında bir durum gördüğümüzde veteriner hekimlere danışmalıyız. Veteriner hekime gitmeden önce ses kısıklığına neden olabilecek olası ihtimalleri gözden geçirmeli ve muayene esnasında veteriner hekime kedimizin yaşadığı ortam ve koşullar hakkında bilgilendirmede bulunmalıyız.

 

Kedilerde Ses Kısıklığı Neden Olur?

Kedilerde ses kısıklığı pek çok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunlar arasında; üşütme, grip, bulaşıcı viral hastalıklar sayılabilir. Kedinizde ses kısıklığı ile beraber, göz ve burun akıntısı, halsizlik ve ateş gibi semptomlar gözüküyorsa muhtemelen üşütmeden kaynaklı ses kısıklığı olabilir. Kedinizin soğuk havaya ve klimaya maruz kalma ihtimalini düşünerek ilk olarak bunlara yönelik önlem alabilirsiniz. Kedilerde soğuk algınlığının yanında grip gibi viral hastalıklarda uzun süreli ses kısıklığına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda veterinere danışarak tedaviye başlayabilirsiniz. Son olarak viral enfeksiyonlarda ses kısıklığının nedeni olabilir. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları kedinizin sesinin kısılmasına neden olabilir. Viral hastalıklar (FIV gibi) kedimizin bağışıklığını düşüreceği için sık sık bu durum tekrarlanabilir. Eğer kedilerimiz sokak hayvanlarına temas eden ve gezen bir kediyse bu durumda hastalık kapma ihtimalini arttırmaktadır. Kedimiz dışarıdan geldikten sonra temizliğini yapmalı ve gerekli önlemleri almalıyız.

 

Hastalık durumlarından farklı olarak kedinizin geçirdiği bir ameliyat, travma ya da stres ses kısıklığına neden olabilir. Ameliyat sonrası durumlarda ses kısıklığı ya da sesin kaybı kalıcı da olabilmektedir. Kedilerin gün içinde evde veya bulundukları ortamda yalnız bırakılmaları sürekli miyavlayarak sahiplerini çağırmasına neden olur. Sürekli ve art arda miyavladıkları için boğazı tahriş olabilir ve sesi kısılabilir. Ayrıca kedilerimizin korktuğu elektrikli alet seslerine karşı dikkatli olmalıyız. Özellikle elektrikli süpürge sesinden korkan kediler savunma refleksi olarak makineye karşı şiddetli şekilde tıslayıp hırlayabilirler. Bu durum ses tellerine zarar verebilir. Kedilerimizin odalarda bulunmadığı zamanlarda bu aletleri çalıştırmak daha mantıklı olacaktır.

 

Kedilerde Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

 • Öncelikle ev içinde kedinizin bakımını yaparken dikkatli olmalısınız. Kedinizi yıkadıktan sonra bekletmeden kurutmalı, pencere ve klima önlerinde yatmalarına izin vermemeliyiz.
   
 • Kedilerimize çok soğuk yiyecek ve içecekler de vermemeliyiz. Baharatlı yiyecekler kedilerimizin boğazını tahriş edeceğinden kuru mamalardaki baharat oranına dikkat etmeliyiz.
   
 • Viral yollarla bulaşan hastalıklardan kaynaklı ses kısıklığını tedavi etmek nispeten daha zordur. Çünkü ilk olarak viral hastalığı tespit etmek ve bu viral hastalığın ses kısıklığı yapabilme olasılığının araştırılması gerekir. Eğer böyle bir durum tespit edilirse kedinize uygun aşı yaptırarak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, kedimizi sahiplenirken aşılarını hemen yaptırmalı ve hastalıklar gelmeden koruyuculuğunu sağlamalıyız.
   
 • Eğer kedimizi veterinere hemen götüremeyecek durumdaysak takviye gıdaları, vitaminler ve boğazını tahriş etmeyecek yumuşak besinlerle besleyerek durumun daha da kötüye gitmesini yavaşlatabiliriz.
   
 • Tıpkı insanlar gibi evcil dostlarımızda üşütme ve başka sebeplerden kaynaklı ses kısıklığı sorunu yaşayabilirler. 3-4 günlük ses kısıklığı hastalığa bağlı olarak normal sayılabilir ve endişelenmenizi gerektirecek bir durum ortaya çıkarmaz. Ancak uzun süren ve kronikleşen ses kısıklığı durumları ciddiye alınmalıdır. Veteriner hekimlerin belirlediği tedavi yöntemlerini harfiyen uygulamalı ve hastalığın tekrarlayarak kronikleşmesini önlemeliyiz.

 

Evcil dostlarınız ve kedileriniz hakkında daha detaylı bilgilere erişmek ve başka konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız pet dostu sahipleri ve veteriner hekimleri buluşturan Petify ailesine katılabilirsiniz.