Kediler Neden Mırlar

Kediler Neden Mırlar

Petify Petify
6 ay önce

Kediler, kökleri çok eskilere dayanan her dönemde kendilerinden çokça bahsettirmiş gizemli canlılardır. Kediler birbirleriyle ve dış dünya ile kurdukları iletişimde 100'den fazla farklı ses ve miyavlama kullanmaktadır. Üstelik bu sevimli dostlarımız bu dili sonradan öğrenmezler, dil kedilerde doğuştan gelen bir özelliktir. Kedi sahiplerinin sıklıkla deneyimlediği kedi mırlaması kedilerin en çok çıkardığı seslerden biridir. Kedi ebeveynleri, kediler neden mırlar, sorusunun yanında çokça nasıl mırladıklarını sorguluyor. Bilimsel araştırmalar mırlamanın diyaframın ve iç gırtlak kaslarının ritmik titreşimleri sonucunda oluştuğunu söylüyor. Çalışmalar kedilerin beyinlerinde mırlama sesini oluşturan bu gırtlak kaslarını yöneten özel bir sinir ağı bulunduğunu da gösteriyor. Sevimli kedi dostunuza dokunduğunuzda hissettiğiniz titreşimlere eşlik eden bu mırlama sesi kedilere özgüdür. Kedinin içinde bulunduğu duruma ve ruh haline göre farklı frekanslarda yayılan mırlamalar kedilerin durumu hakkında kedi sahiplerine birçok ipucu verebilir.
 

Kedi Mırlamaları Bize Ne Anlatıyor?

Kedi severlerin sıklıkla sorduğu kediler neden mırlar sorusunun birçok yanıtı var. Genellikle mutlu olduklarında çıkardıkları düşünülen bu sesi kediler aslında sadece mutlu olduklarında değil doğum anında, fiziksel acı duyduklarında, veteriner kontrollerinde ve hatta ölürken bile çıkarabilirler. Kedi mırlaması mutluluğu, mutsuzluğu, gerginliği ve korkuyu ifade edebilir. Ancak her kedi mırlamaz. Bu kedinizin mutsuz ya da depresif olduğunu göstermez. Sadece mırlamaya ihtiyaç duymuyor olabilir. Çok kedili bir evdeyse evin baskın karakterli, kontrol sahibi olan kedisi diğerlerinden daha az mırlayacaktır. Bu aralarındaki hiyerarşinin bir parçasıdır. Bazı araştırmalar da kediler neden mırlar sorusuna yanıt olarak mırlamalarından yayılan titreşimlerle kendilerini ruhsal olarak rahatlatmak istediklerini söylüyor. Yetişkin kediler doğum esnasında kendini rahatlatmak için mırlarken yavruları dünyaya getirdikten sonra da mırlamaları onlarla iletişim kurmak için kullanırlar. Anne kedinin mırlaması, kör ve sağır olarak doğan yavru kedilerine yerini bildiren bir titreşim işareti görevi görür. Yavru kediler de annelerine cevaben iki günlükken geri mırlamaya başlar. Yavru kediler mırlarken sık sık yoğurma davranışı sergilerler. Emzirme esnasında sütün akmasını sağlamak için anne kedinin göğüslerini yoğurur ve ön pençeleriyle basarlar. Kim bilir, belki de sevimli dostunuz size yoğuran patileri ve gösterişli bir mırlamayla geliyorsa bu onun size "Anne" deme şeklidir. Kediler neden mırlar sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bu gizemli dostlarımızın çıkardıkları sesler ve davranışlarıyla bize anlatmak istediklerini onlarla bolca vakit geçirerek daha iyi idrak edebiliriz.
 

Kediler Okşayınca Neden Mırlar?

Çoğu zaman sevimli dostunuzu okşadığınızda yüksek sesle mırladığını fark edersiniz. Bu kedinizin sizinle duygusal yakınlık kurduğunu ve memnuniyetini ifade eder. Kedi severlerin kalbine işleyen bu ses kedinizin size gönderdiği sinyallerdir. Okşadığınızda, sizin ona olan sevginizi hissettiğinde, bu durumdan mutlu olduğunu ifade etmek için içgüdüsel olarak mırlama tepkisi oluşur. Mırlamanın yanında sırtüstü uzanıp, karnını açar ve onu sevmenize izin verirse size tam anlamıyla güveniyor demektir.


Mırlamanın İnsanlar Üzerindeki Gizemli Etkisi

Kediler neden mırlar diye merak eden kedi severler bu sesin insanlar üzerindeki etkisini de araştırıyor. Bazı bilim insanları, mırlamanın kedilerin kendi üzerlerindeki iyileştirici etkisinin yanında insanlar için de bir iyileştirme mekanizması olarak hizmet ettiğini söylüyor. Kediler belli 25 - 150 Hertz aralığında tutarlı ve dengeli bir model oluşturarak mırlar. Araştırmalar, bu aralıktaki ses frekanslarının insanlarda kemik yoğunluğunu iyileştirdiğini ve kemik sağlığına faydalı olduğunu göstermiştir. Bunun yanında kan basıncını düşürür ve stres seviyesini azaltır. Kediler neden mırlar kesin olarak bilemeyiz belki ama nedeni ne olursa olsun bu gizemli dilin rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi paha biçilemez. Kedilerin gizemli dünyası hakkında daha ayrıntılı bilgi için Petify dünyasına katılabilirsiniz. Merak ettiğiniz her şey hakkında bilgi alabilir, deneyimlerinizi paylaşabilir ve dostunuzun tüm ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.