Kediler Bize Ne Anlatmak İstiyor?

Kediler Bize Ne Anlatmak İstiyor?

Hüma Deniz Hüma Deniz
1 yıl önce

Kediler, hissettiklerini ve tepkilerini net olarak yansıtan evcil hayvanlardandır. Bu durum işimizi kolaylaştırmakla beraber bazı sürtüşmelere de yol açabilir. Bu noktada bize ne anlattıklarını anlamak kurduğumuz iletişimi kolaylaştıracaktır. Peki kediler bize ne anlatmak istiyor olabilir?


Kuyruk Şekillerinin Gücü Adına!

Kuyruk

Kediler anlık tepkilerini en hızlı kuyruk şekilleriyle yansıtmaktadırlar. Her an değişebilecek olan bu şekillerin ise bize anlatmak istediği mesajlar vardır.

Kedinizin kuyruğu havada ve soru işareti şeklindeyse eğer bu bulunduğu ortamdan mutlu olduğunu ve her şeyin yolunda gittiğini ifade ediyordur.

Kedinizin kuyruğu aşağı-yukarı sallanıyor ise size kızmış ve üzülmüş birileri var demektir. Eğer uzun süre dostunuzu yalnız bıraktıysanız bu konuda size karşı sinirlenmiş olabilir. Hemen sevgiyle ve oyunla bu durumu düzeltebilirsiniz!

Kediniz kuyruğunu kabarttıysa eğer bir şeyden korkmuş olduğunu ifade etmektedir. Veya kendisini tehdit altında hissediyordur. Kuyruklarını kabartma nedenleri ise bu minik dostlarımızın bu şekilde kendilerini daha büyük zannederek savunmaya geçmelerinden kaynaklıdır.

Kedinizin kuyruğu yere yapışmış haldeyse ve ufak popo sallama hareketini görüyorsanız hazır olun, kendine bir av bulmuş demektir. Buradaki av kavramı oyun için de geçerlidir. Kedinizin en sevdiği oyuncağı ona gösterirken bile hızlı bir şekilde bu pozisyonu aldığını fark edeceksiniz.


Kedilerde En Büyük Problem: Çok Sevmek İstemek Ancak İzin Alamamak

Sevmek

Onları sevmek istediğimizde kendileri sevilmek istemiyorlarsa eğer kesinlikle tepkilerini belli edeceklerdir. Kedi sahipleri bu durum karşısında zorlanabilirler. Siz onun tatlı suratını öpüp onu sevmek isterken o aslında bu sırada buna izin vermemektedir.

Sevilmek istediklerinde ise kendileri size gelerek bunu belli edecektir. Bu nedenle istemediklerinde onları rahat bırakmak en doğru karar olacaktır. Aksini yaparsanız da olası bir durumda pati yememeye dikkat etmelisiniz.


Her Kedinin Kendi Damak Tadı Vardır

Damak

Mamalarını sevmediklerinde orayı bir oyun alanına çevirebilirler ve bir anda mama taneleriyle dolu bir eve sahip olabilirsiniz.

Bu noktada kedinizi zorlamak yerine saygı duyarak mama değişikliğine gidebilirsiniz. Bu kararı almanız hem kedinizin beslenme süreci açısından iyi olacaktır hem de sizi sürekli mama temizlemekten kurtaracaktır.


Kedilerin Kum Konusundaki Hassasiyetleri

Kum

Kedilerin ne kadar titiz olduklarını ve bu konuda nasıl özenli davrandıklarını biliyoruz. Kum konusunda onların rahat etmesi için pet sahipleri olarak bizim de bir o kadar özenli davranmamız gerekiyor. 

Ne kadar hassas oldukları ile ilgili bir örnek vermek gerekirse, başımdan geçen bir olayı anlatabilirim. Kedimle kendi düzenimiz içerisinde kumunu iki günde bir temizlemek yeterli oluyordu. Ancak daha ikinci günü tamamlamamıştık ki kum kabının oraya gittiğimde gözlerimin içine bakarak kumları ve içindekileri dışarı attığını gördüm. Burada bana anlatmak istediği şey ise “Sen kumumu temizlemezsen eğer ben bir şekilde burayı temizlerim ve bu durum kesinlikle hoşuna gitmez!” düşüncesiydi. Ki haklıydı da. Bu andan sonra çok daha hassas davranmaya başladım. Ve bir daha böyle bir sorun yaşamadık.

Kumun yapısını sevmeme durumlarında da kum kabından sürekli dışarı çıkarma gibi bir tepki gösterebiliyorlar. Böyle bir sorun yaşadığınızda ise kum değişikliğine giderek bu sıkıntıyı da çözebilirsiniz. Kokulu olmamasına, kalın-ince taneli seçimine dikkat ederek kedinize rahatlık sağlayabilirsiniz. Kokulu kumlar biz pet sahipleri için ne kadar avantajlı olsa da tozlanma durumunda kedinize zorluk yaratacaktır.

Pet dostlarımızla kurduğumuz her iletişim eşsiz anlara dönüşüyor. Bize anlatmak istedikleri, ifade etmek istedikleri kendi düşünceleri oluyor. Bunu hem zamanla birbirinizi tanıyarak hem de onlarla ilgili bilgi edinerek geliştirebilirsiniz.