Evde Kalırken Sokaktaki Pet Dostlarını Unutma

Evde Kalırken Sokaktaki Pet Dostlarını Unutma

Alphan Yuvalı Alphan Yuvalı
1 yıl önce

çocuk ve sokak köpekleri


Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs; ekonomik, siyasal, toplumsal ve kültürel anlamda birçok değişime neden oluyor. Vakaların hızla artması sosyal aktivitelerin durmasına, insanların işlerine gidememesine, kısacası hayatın karantinaya girmesine yol açıyor. Bu noktada kendi sağlığımızı korumanın yollarını düşünürken, dışarıdaki sevgi dolu dostlarımızın da bizlere ihtiyacı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Koronavirüs salgını sadece insanların hayatını değil, sokak hayvanlarının hayatını da olumsuz etkiliyor. Sokak hayvanlarının bizlerin sevgisine, şefkatine ve en önemlisi beslenme gereksinimleri için ellerimize ihtiyaçları var. Peki, mütemadiyen sıcak bir ele muhtaç olan dostlarımız için neler yapabiliriz?
 

Bir Kap Suyu Esirgemeyelim


su içen köpek görseli

Evlerimizdeki artık yiyeceklerden beslenen sokak hayvanlarının izolasyon döneminde yiyecek bulma konusunda zorluk çektiklerini görüyoruz. Yaşamları insan sıcaklığına ve sevgisine bağlı olan, bu sayede hayattaki varlıklarını sürdüren minik dostlarımız için evlerinizin önüne, arabaların arasına, köşe diplerine, eğer işe gidiyorsanız iş yeri yakınlarına bir kap mama  ve bir kap su bırakabilirsiniz.

Soğuk havalarda suyun donmaması içinse plastik kaptaki suyun içerisine bir damla zeytinyağı damlatabilirsiniz.

Eğer evinizin durumu uygunsa, aç kalmış, yaralı veya hasta dostlarımızı bir süreliğine yanınızda misafir edebilirsiniz.

Koronavirüs döneminde sokak hayvanlarına destek olmak için sosyal medyanın gücünden de yararlanabilirsiniz. Hayvanları sahiplendirmek ya da yardımları arttırmak için fotoğraf & video paylaşabilir, böylece birçok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda yardıma muhtaç olan bir sokak hayvanını, bir veteriner kliniğine götürüp tedavisini üstlenebilirsiniz. Hastanın sokak hayvanı olduğunu söylediğiniz takdirde, veteriner hekimler işlem masrafları için neredeyse yarı yarıya bir indirim uygulayabiliyor.
 

Onların da Beslenmeye İhtiyaçları Var


kedi ve köpek görseli

Her zaman alışveriş yaptığınız kasaplarla anlaşıp düşük bir fiyat karşılığında aldığınız sakatatı, yolların köşelerine koyarak sokak hayvanlarının yaşam mücadelesine destek olabilirsiniz. Et suyu veya tavuk suyunun içine ekmek doğrayarak da karınlarını doyurmalarını sağlayabilirsiniz.

Bizlerden sevgi bekleyen dostlarımız için özellikle koronavirüs zamanında atacağımız her adım birer altın gibi kıymetli hâle geliyor. Evde artan yemekleri (bozulmamış olmasına dikkat ederek) ve marketlerden alacağınız kuru mamaları belli bölgelere ya da onlar için hazırlanan alanlara bırakarak hayatta kalmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Birçok yerde sokak hayvanlarına destek olabilmek için uygun fiyatlarla öğünlük kampanya mamaları satılıyor. Satın alacağınız bu küçük poşetlerdeki mamaları çantanızda veya arabanızda bulundurabilir, yolda gördüğünüz yardıma muhtaç olan dostlarımıza verebilirsiniz.
 

Kedi ve Köpeklerin Yanında Kuşlar da Yardımımızı Bekliyor


Kuş Dost

Özgürce uçan minik dostlarımız olan kuşlar içinse, cam kenarlarına küçük bir kap su ve ekmek kırıntıları koyabilirsiniz. Sokaklardaki insan popülasyonunun azalmasıyla beraber kuşlar da yiyecek ve su bulmakta zorlanabiliyor. Sokak hayvanları denilince aklımıza ilk kediler ve köpekler gelse de, unutmamak gerekir ki kuşlar da bunun bir parçasını oluşturuyor.
 
Bununla birlikte barınaklara yapacağınız mama desteğiyle çok daha fazla hayvanın ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Kedi ve köpekler yiyecek bulamadıkları takdirde bünyeleri zayıf düşerek hastalanabilirler, hatta yaşamları son bulabilir. Oysaki tüm hayvanlar bu dünyadan göçüp gitse, insan ruhu sevgisizlik ve yalnızlığıyla baş başa kalır. Koronavirüs sebebiyle daha fazla dikkat etmemiz gereken bu konuda, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için alınması gereken önlemleri de ihmal etmemekte fayda var. Dünyayı güzelleştiren dostlarımızın üzerinden sevgimizi, şefkatimizi eksik etmemeliyiz.
 

Bir Torbanın Ağzını Açmak Ya da Rüzgârı Engellemek Bile Bazen Kâfi!


yemek yiyen kedi görseli

Çöp kenarlarına yiyecek aramaya gelen sessiz dostlarımıza, poşetlerin ağzını açarak da yardımınız dokunabilir. Karantina günlerinde evlerinizde kullanılmayan karton kutulara biraz müdahaleyle kedi-köpek evleri yaparak soğuk ve rüzgârlı günlerde korunmalarını sağlayabilirsiniz. Evde kullanmadığınız battaniye, yorgan, yastık, çarşaf gibi eşyaları (temiz olmalarına dikkat ederek) çöpe atmak yerine hayvan dostlarımız için yapacağınız kedi-köpek evlerinde kullanabilirsiniz. Müdahale edemediğiniz durumlarda ise 153’ü arayarak hayvan ambulansını çağırabilirsiniz.

Sadece koronavirüs döneminde değil, yaşamımızın her anında onların bize, bizim de onlara ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. Sessiz dostlarımızın hareketlerinden, sevgi dolu bakışlarından bize anlatmak istediklerini anlayarak onların sesi olabiliriz.
 

Evde Kalırken Sokaktaki Pet Dostlarınla Evden Paylaşmayı Unutma!


Petify ailesi olarak hazırladığımız #EvdenPaylaş filmimizi buraya veya aşağıdaki video bağlantısına tıklayarak izleyebilir, pet dostlarımız için hassas olan bu konuya değindiğimiz video ve blog içeriklerimizi siz de sosyal çevrenizle paylaşarak 1 kap mama & 1 kap su farkındalığını arttırma amacıyla başlattığımız hareketimize destek olabilirsiniz.