Evcil Dostlarımızdan Corona Değil Sevgi Bulaşıyor

Evcil Dostlarımızdan Corona Değil Sevgi Bulaşıyor

Vet. Hek. Samed Saydan Vet. Hek. Samed Saydan
1 yıl önce

köpekler

Dünya çapında bir sorun olan koronavirüs ile mücadelemize, hız kesmeden her gün devam ediliyor. Ve her geçen gün, Covid-19'dan nasıl korunulması ve tedbir alınması gerektiğiyle ilgili yepyeni bilgiler de hayatlarımızda yer bulmaya başladı. Bu bilgilerin bir kısmı doğru ve hayat kurtarıcı olduğu gibi, malesef bir kısmı da asparagas ve gerçeğe aykırı. Virüsten daha hızlı yayılan uydurma bilgiler ve bu doğrultudaki evhamlar ne yazık ki birçok can dostumuzun evsiz kalmasına sebep oldu. Koronavirüsün Türkiye’de de görülmesiyle birlikte bazı evcil hayvan sahipleri, virüsün kendilerine, ailelerine veya pet dostlarına bulaşma ihtimalinden korkarak, korunma içgüdüsü ile onları barınaklara veya sokaklara bıraktılar. Oysaki masumiyetin temsilcisi olan evcil dostlarımızdan geçebilecek tek şey, bolca sevgiydi…
 

Koronavirüs Evcil Hayvanlardan
İnsanlara Geçiyor mu?


kedi görseli

Hayvandan insana veya insandan hayvana geçen hastalıklara genel adıyla zoonoz hastalıklar denir. Koronavirüs, zoonoz hastalıklardan biri değildir. Koronavirüs sadece kendi türleri içerisinde geçiş yapabilen bir virüs çeşididir. Korona hastalıklarına her canlıda karşılaşılabilir. Evcil dostlarımızda karşılaşılan koronavirüsler de yine kendi içlerinde yani köpekten köpeğe veya kediden kediye geçiş yaparak bulaşabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda, koronavirüsün evcil hayvanlardan bulaşma kaygısının doğru olmadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Evcil hayvanlardan insanlara geçmediği gibi, insanlardan da evcil hayvanlara geçmesi söz konusu değildir.
 

Kedi ve Köpekler Taşıyıcı Mıdır?


No Corona, Yes Love

Kedi ve köpekler için taşıyıcı tabirini kullanmak doğru değil. Taşıyıcılık durumu ile insanlara bulaşmaz ve bahsi geçen şekilde virüs geçmez. Kedi ve köpekler, koronavirüsü insanlara sadece çift taraflı etkileşimle bulaştırabilir. Örneğin; koronavirüs pozitif olan bir kişi, bir kedi veya köpeği sevdikten sonra siz de aynı kedi veya köpeğe temas ederseniz, koronavirüsle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum tıpkı bir masaya dokunduğunuzdaki bulaşma riski ya da markette alışveriş yaparken paketlere dokunmanız gibi bir aracılık durumuyla açıklanabilir. Özetle, kedi ve köpeklerin taşıyıcı olarak sizlere virüs geçirme ihtimali bulunmamaktadır.
 

Günlük Rutinde Koronavirüs ve Evcil Hayvanlar

köpek ve sahibi

Uçuş başlamadan önce host ve hostesler, muhtemel ekstrem bir duruma karşı oksijen maskesini önce kendinize ve ardından çocuklara takılması gerektiği hakkında sizi uyarırlar. Size bakım konusunda muhtaç olan evcil hayvanlarınızı da tıpkı çocuklar gibi koruyabilmek için önce sizin sağlıklı olmanız gerekir. Buna dikkat ederek koronavirüsten korunmalı ve gereken tedbirler alınmalıdır. Can dostunuz ve kendiniz için rutinde gerekli olan tüm hijyen ve korunma kurallarına uymanız hayati derecede önemlidir.

Koronavirüs taşıyan bir kişinin evcil hayvanınızı sevmesi sonucu dostunuza değil ama size virüs bulaşabilir. Bu nedenle pet dostlarınızı salgın döneminde kimsenin sevmesine izin vermemeniz gerekir. Dostunuzdan size geçebilecek bir koronavirüs yoktur, fakat eve getirmeleri riskini ortadan kaldırmanız gerekir. Eve girdiğiniz ilk anda ellerinizi yıkadığınız gibi, kedi ve köpeklerinizin patilerini de temiz su ve bol sabunlu bez yardımıyla temizlemeniz gerekir. Evcil dostunuz için yaptığınız bu rutinler, aslında kendi rutinlerinizin temelidir.

Sosyal platformlarda paylaşılan her şeyin öncelikle yetkili bir kurum tarafından açıklanıp açıklanmadığına dikkat edilmelidir. Gerçekle uyuşmayan söylemleri önemsemeyerek, evcil dostlarınıza gereken sevgiyi gösterebilir ve alabilirsiniz. Unutmayın, doya doya seveceğiniz evcil hayvanlarınızdan size bulaşacak tek şey bolca sevgidir. Sosyal mesafe gereken bu izole dönemde, yanınızda evcil dostlarınız olduğu için ve onları sevgiyle kucaklayabildiğiniz için herkesten daha şanslısınız.

Sevgi